Aktualna wystawa:

Krystyna Pokulniewicz-SzmańdaKrystyna Pokulniewicz-Szmańda

Nadiya Sobolewska

Drzewa życia

Drzewo jest symbolem o wielkim znaczeni filozoficznym w judaizmie, chrześcijaństwie i innych religiach. Mit o Drzewie Kosmicznym, które zespala ze sobą niebo i ziemię, w którym Drzewo Życia symbolizowało wieczne odradzanie się przyrody, a równocześnie przemijanie ludzkiego losu. Dla chrześcijan utożsamiane z nim drzewo Krzyża jest miejscem, w którym śmierć stała się początkiem życia.

Drzewo w mojej twórczości utożsamia się z człowiekiem, jego systemem nerwowym i krwionośnym, a także z całym życiem człowieka i odrodzeniem w nowym życiu po śmierci. Recykling drzewa także symbolizuje odrodzenie w duchowości i uleczenie z choroby.

Od dawna inspiruje mnie tematyka drzewa i tworzę prace w różnych technikach i materiałach, głównie z recyklingu.

Temat jest także aktualny ze względu na problem ekologiczny – masowe wycinanie zdrowych starych drzew w miastach całej Polski. Tą ekspozycją chcę zwrócić uwagę na ten problem.

nadiya sobolewska – artystka ze Lwowa, która od ponad 20 lat mieszka w Warszawie, jest aktywnym członkiem zpap Okręgu Warszawskiego.

W swojej twórczości potrafi łączyć narodowe tradycje szkoły lwowskiej i innowacje obecne we współczesnej sztuce światowej. Charakterystyczne dla jej sztuki jest bogactwo form, zmienność i ruch, dowolność środków i ich zestawień. Jest artystką wszechstronną i uniwersalną o czym świadczy zasięg jej prac: projekty i realizacje ubiorów i tkanin, witraży, ceramik i grafik, w tym koncepcji dla potrzeb filmów animowanych i gier. W swoich obrazach i innych formach plastycznych wykorzystuje warsztat sztuki dekoracyjnej i użytkowej oraz wiedzę teoretyczną i praktyczną. Posługuje się szeroką paletą środków wyrazu – obrazy olejne, malarstwo na szkle, na tkaninie niegruntowanej (w technikach klasycznych i eksperymentalnych) oraz obrazy i miękkie rzeźby wykonane z tkanin i innych materiałów (jedwab, skóra, wełna, suszone rośliny, futro, ceramik, szkło itp.)

Twórczość Nadiyi Sobolewskiej jest przede wszystkim pod wpływem natury i  problemów ludzkiej egzystencji. Najważniejsze są doświadczenia wewnętrzne i ich przekaz plastyczny przy pomocy różnych środków wyrazu. Na równi z formą i wszechobecnym poszukiwaniem harmonii artystka stawia na przesłanie swoich prac.

Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i za granicą. Była kuratorką ważnych wystaw międzynarodowych, m.in.:

Międzynarodowa wystawa Malarstwo na tkaninie artystów różnych pokoleń Ukrainy i Polski „Czerwień w Dialogu”,

Pałac Mystectw, 2015 Lwów, Ukraina

Międzynarodowa wystawa towarzysząca 15 Triennale Sztuki Tkaniny w Łodzi Ukraina/Polska Współczesna tkanina a Zagadnienia malarskie, galeria Lufcik, Warszawski Okręg zpap, Warszawa 2016