Aktualna wystawa:

Krystyna Pokulniewicz-SzmańdaKrystyna Pokulniewicz-Szmańda

Dorota Wójcik

Emanacje

emanacje – cykl obrazów nieprzedstawiających malowanych na jedwabiu. Składa się z prac, w których istotną rolę odgrywa zestawienie – figura i tło. Jednym z częściej powtarzających się motywów są półokręgi, pierścienie i okręgi (koła), które niosąc w sobie bogatą symbolikę stają się również metaforą dla absolutu i nieskończoności. Koła i półokręgi nawiązują do wyobrażenia słońca, planet, tęczy – zjawisk będących symbolami życiodajnej energii, żywiołu ognia, emocji. Malowanie tych kształtów wprowadza w stan medytacyjnego spokoju.

Tkaniny artystyczne Doroty Wójcik tworzą barwne przestrzenie oddziałujące na widza emocjonalnie i energetycznie. Lekkie, unoszące się i powiewające płaszczyzny koloru, niekiedy bardzo subtelne i delikatne, niekiedy zaskakująco wyraziste i silne urzekają mistrzostwem wykonania i siłą wyrazu.

Jedwab jest świadomym wyborem; niezwykła lekkość i eteryczność materii, jej przezroczystość wspaniale współgrają z pełnym niedopowiedzeń, opartym na starannie wystudiowanej grze barwnej i redukcji elementów kompozycji, stylem malarskim.

Twórczość Doroty Wójcik układa się w kilka cykli malarskich. Pierwszy z nich to „Hanami” malowane każdej wiosny i przedstawiające kwiaty drzew owocowych – śliw, jabłoni, wiśni. Innym wątkiem w twórczości są cykle obrazów abstrakcyjnych „Splash”, „Gorące Piaski”, „Półokręgi”.

Inspirację czerpię ze świata wewnętrznego i z zewnętrznego.Kiedy obiektem staje się odczucie, czy doświadczenie ubieram je w formę i kolor – powstaje abstrakcja. Za każdym razem jest to ekscytujące przeżycie. Nigdy nie znam finalnego efektu mojej pracy i jestem otwarta na to co przychodzi w danej chwili.”

dorota wójcik – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 2009 roku otrzymała dyplom na Wydziale Malarstwaw pracowni Jarosława Modzelewskiego wraz z aneksem z malarstwa na jedwabiu w pracowni tkaniny artystycznej u prof. Doroty Grynczel. W 2012 roku ukończyła studia na wydziale socjologii Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada uprawnienia instruktorskie w zakresie terapii sztuką, które zdobyła na kursie „Arteterapia – Kultura przeciw Wykluczeniu” prowadzonym w Centrum Łowicka w Warszawie. W latach 2009 – 2014 prowadziła zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki dla dzieci i dorosłych, w Domu Kultury Imielin na Ursynowie. W latach 2013-2016 we współpracy z Fundacją Alternatywy prowadziła na Ursynowie warsztaty malowania na jedwabiu dla grup seniorów. Brała udział w projektach skierowanych do dzieci i młodzieży „Warsztaty Kreatywne” na Bielanach (iv-x 2015) oraz „Rozwiń Skrzydła” na Ursynowie (x-xii 2015). W okresie ii-xii 2015 r., ramach projektu „Laboratorium Kształtu i Koloru” w Służewieckim Domu Kultury prowadziła zajęcia dla osób dorosłych. Od roku 2017 należy do zarządu Fundacji alter ego. Od 2018 jest członkinią prezydium dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Ursynowie. Artystka jest zrzeszona w zpap, w sekcji tkaniny artystycznej. Uprawia malarstwo sztalugowe oraz malarstwo na jedwabiu.

Wybrane wystawy indywidualne:

2016 „Hanami”, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie,

wystawa towarzysząca

Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Artystycznej, w Łodzi 2016

2014 – „Świt Nocy Letniej”,

Wystawa Malarstwa w Teatrze

Kamienica, Warszawa

2014 – Cienie i Ślady Rzeczy,

Służewiecki Dom Kultury, Warszawa

2012 – „You See what you want to see”, Galeria Klatka, Fabryka Wódek Koneser, Warszawa

2012 – „Baby Blue”, Galeria Tkaniny Artystycznej Sienna Gallery, Warszawa

2011 – „Malarstwo”, Galeria Opus, Łódź

2010 – „Jedwabna opowieść”,

Dom Kultury Imielin, Warszawa

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

2017 – „Warszawska Sztuka Włókna”, wystawa członków sekcji tkaniny

artystycznej ow zpap,

Galeria na Nakiera, Wrocław

2016 – 13 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź 2016, wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Artystycznej w Łodzi

2016 – 13 Ogólnopolska Wystawa

Tkaniny Unikatowej, Łódź 2016, wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Artystycznej w Łodzi

2015 – „Debiuty w Sekcji Tkaniny:

Liljana Chwistek, Dorota Wójcik,

Nadija Sobolewska”, Okręg Warszawski zpap, Galeria Lufcik

2013 – udział w Ogólnopolskiej

Wystawie Tkaniny Unikatowej

towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź

2010 – 20 Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje 2010” , Galeria Sztuki w Legnicy