Aktualna wystawa:

Prace i robótki

Po prostu AS

Artyści: Michał Czyż, Adrianna Głowacka, Artur Kępiński, Piotr Nowacki, Janusz Ordon, Paweł Płóciennik, Piotr Rosner, Norbert Rybarczyk, Artur Sadłos, Jan Sidorownin, Rafał Szłapa, Michał Śledziński

Gdy pierwszy raz obejrzałem Hydrozagadkę nikt jeszcze nie myślał o tworzeniu i rozwijaniu filmowych uniwersów wypchanych po brzegi superbohaterami. Z drobnymi wyjątkami nie było wtedy „na zachodzie” komiksowych filmów. A nad Wisłą? Polski Superman, zwany bardziej swojsko Asem.

Andrzej Kondratiuk wyprzedził światowe trendy o dobre kilkadziesiąt lat (Hydrozagadka powstała w 1970 roku!) ustawiając się w forpoczcie światowej kinematografii… Tak być powinno, niestety zawirowania polityczne i Żelazna Kurtyna spowodowały, że okazało się to niemożliwe a film prawdopodobnie znany jest tylko w Polsce…

Dziś, gdy jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy podpisane umowy handlowe na każdym kontynencie (poza Antarktydą…), a turyści z każdego zakątka świata mogą przyjechać i zachwycać się pięknem Polski i jej kultury, dziś jest właściwy czas by naprawić tę dziejową niesprawiedliwość. Dziś twórcy młodego pokolenia komiksiarzy używając właściwych sobie środków wyrazu, stają w opozycji do okrutnej rzeczywistości byłego bloku sowieckiego! Odwracamy mechanikę zza oceanu i tworzymy alternatywną rzeczywistość, w której bohater filmu Kondratiuka ma własną serię komiksową i jest bohaterem polskiej pop-kultury. Wystawa prezentuje zbiór okładek do komiksów o Asie w wielu różnych stylistykach – łączy je jedno miłość do Hydrozagadki i miłość do komiksów. Dodatkowo w nawiązaniu do filmowego rodowodu bohatera każdy z autorów zaprojektował także swoją wersję plakatu filmowego do tej kultowej produkcji.

Poza chęcią oddania należytego hołdu temu nieco zapomnianemu dziełu, są to po prostu bardzo dobre graficznie prace, dostarczające mnóstwo frajdy z patrzenia na nie, odnajdywania ukrytych znaczeń i tropów kulturowych.