05/10/2018 / Pt. / 16.00 i 19.00

Ruch

SZABLA POLSKA - warsztaty szermierki szablą

Klub Miłośników Historii  Mazovia zaprasza na zajęcia z szermierki szablą

Warsztaty szermierki szablą dziś to doskonała propozycja zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, którzy poszukują regularnego treningu fizycznego. Treningi szermierki szablą zapewniają wysiłek fizyczny, jednakże bez przeciążania organizmu i z wykluczeniem standardowych kontuzji stawów, charakterystycznych dla wschodnich sztuk walki. Szabla uczy skupienia, refleksu, ćwiczy zręczność i opanowanie własnego ciała. Ponadto daje ćwiczącemu pewność siebie, wewnętrzny spokój, rozwija poczucie własnej wartości oraz odwagę. Przede wszystkim jednak szabla przybliża ćwiczącego do rodzimej kultury, w przeciwieństwie do obcych sztuk walki, zwiększając zainteresowanie własnym pochodzeniem, tradycją i losami Ojczyzny. Zapraszamy na zajęcia dzieci i dorosłych, w myśl Jana Zamoyskiego – „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Opis: Szabla jest uznawana za nieodłączny element polskiej kultury. Jej optymalne parametry spowodowały, że stała się ulubioną bronią polskiej szlachty, zastępując miecze i na stałe weszła do kanonu polskiego uzbrojenia. Z czasem stała się także elementem ubioru polskiego.

Chociaż korzeni szabli trzeba szukać w krajach Orientu, to właśnie Polacy doszli w powszechnym przekonaniu historyków do największej wprawy w obsłudze tej broni. Naukę szablą zaczynano już we wczesnym dzieciństwie od walk drewnianymi kijami – palcatami. Nauka walki szablą nie tylko wpływała na samo posługiwanie się tą bronią, ale rozwijała zręczność, refleks, tężyznę fizyczną i przymioty psychiczne trenującego, w tym odwagę i szlachetność.

Instruktor: Wiktor Osiadacz

Informacje i terminy:

grupa dziecięca – 60 min

  • piątek godz 16:00

grupa dorosła – 60 min

  • piątek godz. 17:00

Koszt miesięczny:

150 zł/os

100 zł/os (cena z kartą Klubu Miłośników Historii)

Zapisy:

tel. 607 654 759

kmh.mazovia@gmail.com

Kartę Klubu Miłośników Historii otrzymują członkowie KMH Mazovia.

Kartę można wyrobić za opłatą 50 zł, na spotkaniach Forum Dyskusyjnego KMH Mazovia.